Komentarz do komunikatu z zebrania ZG PZBS – 16 lutego 2016 r.-

Nie spodziewałem się, że pojawi się dzisiaj kolejny wpis, ale życie czasem samo wymusza takie przypadki. Na stronie Polskiego Związku Brydża Sportowego pojawił się komunikat z 18. Zebrania Zarządu Głównego PZBS. Na gorąco nasuwa mi się kilka słów komentarza, bo znajduję tam bardzo wiele odniesień do mojego programu.

2. ZG przyjął podstawowe założenia do regulaminu ogólnego Pucharu Polski. Puchar Polski planowany jest na IV kwartał 2016.

Z mojego wywiadu do „Brydża” 2/2016: Patrząc na moje notatki, widzę, że ze spraw sportowych nie powiedziałem o pomyśle reaktywacji rozgrywek Drużynowego Pucharu Polski. Moją ideą jest, aby zorganizować je jako imprezę całkowicie niezależną od rozgrywek ligowych, dla zwycięzców Pucharów Okręgów, może dla drużyn złożonych z graczy, którzy mieszkają bądź zgłoszą się do rozgrywek w danym okręgu.

– Sam pamiętam, jaką frajdę sprawiła mi czterdzieści lat temu porażka w rozgrywkach pucharowych z Wisłą. To było coś – grać w drużynie studenckiej przeciwko Wilkoszowi i Lebiodzie.

– Podczas mojej prezesury w Małopolsce udało się wznowić takie rozgrywki i nawet jednego roku zagrałem w meczu finałowym. To faktycznie olbrzymia frajda, a także kolejna możliwość rywalizacji meczowej, której za wiele w Polsce nie ma.

4. ZG zatwierdził zmiany w regulaminie klasyfikacyjnym oraz przyjął do akceptującej wiadomości komunikat Komisji Klasyfikacyjnej w sprawie przyznawania rangi turniejom w JKS.

Mam nadzieję, że chodzi o uporządkowanie imprez ogólnopolskich i o pilnowanie tak bardzo postulowanego przeze mnie kalendarza imprez.

Z mojego wywiadu do „Brydża” 2/2016: – Wróćmy do twojego programu. Co miałeś na myśli, mówiąc o kalendarzu sportowym?

– Jednolity kalendarz sportowy to bardzo ważna rzecz. Tego nikt nie pilnuje i nie nadzoruje. Tymczasem nie powinno być kolizji terminów. Nie chodzi tu o to, że nie można rozgrywać w tym samym czasie ogólnopolskiego turnieju w Krakowie i Szczecinie, tu nie ma kolizji. Ale już imprezy w tym samym terminie w Szczecinie i w Poznaniu czy w Krakowie i we Wrocławiu – na pewno nie. Niestety, wiele razy dochodziło do takich kolizji i ja uważam, że stanowi to brak szacunku dla organizatorów i bezpośrednio wpływa na frekwencję. Tego trzeba pilnować.

6. Na wniosek Przewodniczącego Wydziału Dyscypliny ZG zatwierdził dwóch nowych członków Wydziału Dyscypliny: Joanna Derewońko, Witold Rowiński.

Czyżby tak krytykowana Komisja Dyscypliny PZBS miała zacząć wreszcie działać?

7. ZG przyjął do wiadomości sprawozdanie sportowe i finansowe z działalności klubu BridgeNET. ZG podziękował całemu zarządowi klubu za duże zaangażowanie w umożliwieniu rozgrywek ludziom, którzy z wielu względów nie mogą uczestniczyć w zawodach przy brydżowym stoliku.

Z mojego wywiadu do „Brydża” 2/2016: – Co myślisz o brydżu internetowym?

– Moja filozofia jest taka – internet to wspaniała platforma dla brydża, ale internet ma przyciągać do grania na żywo, a nie odciągać. Chcemy, żeby internauci grali również na żywo. To, co zrobił Rudolf Borusewicz i powołany przez niego Bridgenet to działanie przeciwko temu – ta oferta jest skierowana do brydżystów, którzy są już w związku i turnieje na BBO odciągają ich od turniejów lokalnych. Bo skoro mogę, siedząc sobie w domu w bamboszach, zdobyć te pkle, które dla niektórych są tak ważne, to po co iść na turniej?

Jak widać ruszyła kampania obrony BridgeNET-u.

8. ZG zapoznał się z informacją Rady Zawodniczej o ostatnim zjeździe I ligi w Starachowicach. Wyrażono ubolewanie, że nasz najstarszy Centralny Ośrodek Brydżowy (od 2000 roku) w przeciągu ostatniego roku dwukrotnie naruszył zasady organizacji ligi. ZG upoważnił wiceprezesa Mariana Wierszyckiego do wyjaśnienia sprawy i podjęcia decyzji o zawieszeniu/kontynuacji współpracy z tym ośrodkiem.

Cieszę się, że ZG przejął się informacją Rady Zawodniczej. Pojawia się też od razu pytanie czy w umowie z ośrodkami w których grana jest liga jest zapis o zakazie urządzania zabaw w trakcie trwania zjazdu?

Czy nie uważacie, że całkiem sporo tych odniesień?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s